СИСТЕМА ЗАХИСТУ ТА ПІДЖИВЛЕННЯ КАРТОПЛІ

Фітопатологічна ситуація в галузі картоплярства сьогодні значно погіршилася у зв’язку з концентрацією виробництва у приватному секторі, що зазвичай лише умовно дотримується правил захисту картоплі. Неякісний посадковий матеріал, недотримання сівозміни, використання ЗЗР навмання та інші причини призводять до значних втрат врожаю.

Саме тому знання шкодочинних організмів та системи захисту будуть сприяти покращенню фітопатологічної ситуації в картоплярстві. В зв’язку із цим, розглянемо основні, найбільш поширені хвороби та шкідники, а також систему захисту та підживлення картоплі.

Основні хвороби:

Фітофтороз. Це одна з найшнебезпечніших і найпоширеніших хвороб томатів, картоплі, баклажанів. У роки епіфітотії вона знищує рослини і урожай плодів за кілька днів. Особливо інтенсивно збудник хвороби розвивається після тривалих опадів, а також за погоди з теплими днями та холодними ночами, особливо якщо це супроводжується туманами і росами. Фітофтороз уражує бульби та всі надземні органи рослин: листки, стебла, плоди.

 

 

Парша картоплі (звичайна, срібляста, порошиста). Види парші поширені повсюдно, де вирощується картопля. Уражуються бульби, рідше столони і корені. Залежно від виду парші на бульбах утворюються виразки, бородавки, вдавлені плями. Уражені бульби мають погіршені смакові та товарні якості, погано зберігаються, втрачають схожість. Розповсюджується парша насіннєвим матеріалом та через ґрунт.

 

 

Альтернаріоз. Хвороба призводить до загибелі частини листової поверхні, внаслідок чого маже знизити врожай на 15 - 20 %. Альтернаріоз проявляється на листі середнього та нижнього ярусів вже на початку червня. Характерною особливістю альтернаріозу є поява специфічних концентричних плям. На стеблах хвороба проявляться у вигляді коричневих рисок, які з часом зливаються.

 

 

Основні шкідники:

Колорадський жук. Особи, що перезимували, з’являються у травні на минулорічних ділянках картоплі. Відкладання яєць спостерігається з травня по липень. Розрізняють 4 стадії розвитку личинок при цьому личинки 3 та 4 стадії розвитку завдають найбільшої шкоди. Повне знищення однієї рослини можуть здійснити 20-25 личинок. А при враженні 10 % листової поверхні  відчувається економічна шкода.

 

 

Ковалики (дротяники). Шкідливість личинок виявляється, в основному, у другій половині літа з початком утворення бульб. На рослинах дротяники вгризаються в нижню частину стебел, поїдають коріння та столони. Пошкоджені кущі картоплі в’януть. Шкода, заподіяна личинками молодим бульбам, проявляється майже з самого початку їх утворення. Ранки, завдані молодим бульбам, зазвичай затягуються і виявляються по нерівностях на поверхні бульб, що мають вигляд конусоподібних вм’ятин.

 

Травневий хрущ. Картоплі шкодять 2 види травневих хрущів: західний  (Melolontha melolontha L.) та східний (M. hippcastani F.). Обидва види розповсюджені, пошкоджують бульби, при цьому знижують їх насіннєві та товарні якості.

Пошкоджені жуками бульби сильніше уражуються грибковими та бактеріальними хворобами. Шкідники вигризають в бульбах ходи без залишків шкіри по їх краях.

 

 

Картопляна міль. Гусениці вгризаються в бульби через вічка, в які самки, зазвичай, відкладають яйця. Характерною ознакою пошкодження бульб картоплі є екскременти гусениць молі на поверхні бульб. Ходи гусениць знаходяться під шкіркою і всередині бульби. Бульби,  які  були пошкоджені  гусеницями,  погано  зберігаються,  сильніше  уражуються хворобами, втрачають товарний вигляд і якість.

 

 

 

Система захисту та підживлення картоплі

 

Фази росту

 

До посадки (обробка бульб)

Після посадки

(до появи сходів)

Сходи,

ріст рослин

Бутонізація –

початок цвітіння

Цвітіння

Ріст рослин (кінець вегетації)

шкідники

Грунтові шкідники,

колорадський жук

Колорадський жук, міль

 

хвороби

Ризоктоніоз, фомоз, види парші

Фітофтороз, альтернаріоз

інсектициди

Актарофіт 

0,15 л/т

Метаризин

1% розчин або 10 л/га

 

Актарофіт  0,2 л/га

(обробки при потребі)

 

фунгіциди

ФітоДоктор

1,5 л/т;

 

ФітоДоктор, 1 л/га + Триходермін, 1 л/га

(3-4 обробки за вегетацію)

підживлення по вегетації

 

 

Урожай ТК, 1- 1,6 л/га

(1-2 обробки одночасно із інсектицидом)

 

підживлення

Біомаг 1 л/т;

Біофосфорин 1 л/т