Застосування гуматів.

У розвинених країнах гумати посідають важливе місце в технологічному ланцюжку вирощування сільгоспкультур. Вони використовуються поряд з пестицидами і мінеральними добривами, оскільки допомагають вирішувати ряд проблем, перед якими звичайна технологія обробітку культур просто безсила. Застосовуються гумати на всіх культурах для обробки насіння, обприскувань по листу і внесення з поливною водою в грунт. Родючість грунтів безпосередньо залежить від кількості в них гумусу, основною складовою якого є гумінові речовини. 

Вони ж, у свою чергу, діляться на інертні Гуміни, активні гумінові кислоти і фульвові кислоти, солі яких називаються гуматами. 
Гумати - біологічно активні речовини, солі гумінових кислот, які утворюються в грунті в процесі розкладання органічної речовини рослин.

Обробка рослин по вегетації гуматами 

В баковій суміші з добривами гумат калію допомагає поліпшити мінеральне живлення рослин і заощадити кошти. Це відбувається за рахунок підвищення засвоюваності елементів живлення, внесених в баковій суміші з гуматом. Механізм дії простий. Гумати є природними хелаторамі, а засвоєння макроі мікроелементів в органічній формі значно вище і інтенсивніше, ніж у вигляді простих мінеральних солей. Маючи високу буферність, гумати акумулюють на своїй поверхні розчинені в робочому розчині добрива, що зменшує їх випаровування і непродуктивні втрати.

Крім того, гумати покращують проникність клітинної мембрани в місці зіткнення з кліткою, тому вбирання елементів живлення багаторазово прискорюється (для калію, наприклад, в 100 разів). В оброблених гуматами листах збільшується синтез активних речовин, особливо ауксинов, які по флоемі потрапляють в коріння і активізують їх всмоктувальну і виділяючу функції. Рослина додатково отримує з грунту розчинені макроі мікроелементи, а також переводить нерозчинені елементи в усвояемое стан. Це дозволяє підвищити ефективність використання добрив на 20-25% і, відповідно, підвищити врожайність і якість продукції.

Розглянемо економічну сторону питання. Норма внесення аміачної селітри - 200 кг / га. Що ефективніше - використати 250 кг селітри або зробити передпосівну і 2-3 обробки гуматами в бакових сумішах по вегетації? Вартість додаткових 50 кг селітри - 165 грн / га (ціна 3300 грн / т). Вартість вугільних гуматов для такої схеми внесення - близько 30-40 грн / га. Різниця в витратах 125 грн / га.Різниця в результаті застосування: від 50 кг селітри незначний приріст врожаю, від гуматов - підвищення якості продукції та врожайності більш ніж на 12-17% - на зернових і технічних культурах і 30-50% - на овочах за рахунок поліпшення живлення рослин та вирішення цілого комплексу проблем, що виникають в період вегетації.

Другою проблемою, яку здатні вирішити гумати, - зняття стресів, що викликаються обробкою посівів пестицидами. Більш детально це питання висвітлювався в №3 журналу «Зерно» за 2011 р Коротко нагадаю суть. Є недорогі «жорсткі» препарати, добре контролюючі бур'яни і хвороби, але пригнічують і культурні рослини. Дорогі препарати, хоча і містять антидоти, теж надають невеликої пригнічуючий ефект. Свій негативний внесок роблять і токсини, які потрапляють в рослину в результаті розвитку хвороб, а також виділяються сисними шкідниками. Гумати відновлюють нормальний метаболізм в клітинах рослини і знімають пестицидну стрес. Культура нормально росте і розвивається, практично не пригнічується, а агроном може використовувати більш широкий спектр пестицидів за доступними цінами. Несприятливі погодні фактори суттєво знижують врожайність і якість продукції. Обробка посівів гуматами допомагає в значній мірі усунути їх негативний вплив.

Весняні заморозки можуть повністю знищити посіви. Обробка рослин по листу перед настанням заморозків підвищує вміст цукрів в клітці, що допомагає знизити критичну для рослин температуру на 1-3 градуси в залежності від культури. Обробка гуматами пошкоджених заморозками рослин активізує регенерацію листя і пагонів, нормалізує обмін речовин в пошкоджених клітинах, знімає інтоксикацію продуктами розпаду відмерлих тканин. В результаті рослина швидше відновлюється і дає запланований урожай. 
Сильні добові коливання температур від +5 ° С вночі до +28 ° С вдень гальмують розвиток рослин внаслідок порушення синтезу ферментів та інших біологічно активних речовин. Обробка рослин гуматами нормализирует хімічні реакції, що протікають в них, на клітинному рівні в діапазоні температур на 3-6 градусів більше звичайного, як при низьких температурах, так і при дуже високих (вище оптимального значення).

Град, що випав в першій половині вегетації, сильно знижує врожайність культур, знищує листову поверхню рослин. Обробка гуматами активізує регенерацію листової поверхні, пробуджує сплячі бруньки, активізує наростання листової маси. Крім того, місця механічного пошкодження тканин часто стають вогнищами розвитку інфекцій. У рослин, оброблених гуматами, швидко заживають рани і підвищується опірність хворобам. В результаті культура відновлюється і дає хороший урожай. 
Засуха на полях призводить до значного недобору врожаю і зниження його якості. Гумати в даному випадку допомагають рослині підтримувати нормальний обмін речовин в клітинах, незважаючи на підвищену концентрацію клітинного соку, підвищують засвоєння води з повітря листовий масою. Це дозволяє рослині нормально рости і розвиватися навіть в умовах посухи.

 

Передпосівна обробка насіння гуматами 

На посівах пізніх ярих культур перед агрономом виникає ряд складних задач. Частина з них можна вирішити, обробивши насіння вугільними гуматами.

По-перше, незбалансоване мінеральне живлення. Зараз багато господарств в силу фінансових труднощів не в змозі вносити повний комплекс мінеральних добрив. В першу чергу економлять на мікроелементах. Гумати підвищують коефіцієнт засвоєння макроі мікроелементів з грунту на 15-20% шляхом активізації усмоктувальної здатності кореневих волосків і активного перекладу недоступних елементів живлення в засвоювані форми. Гумати є природними хелаторамі і виконують буферну функцію в грунті. Тому не тільки збільшують, а й балансують надходження елементів живлення в рослину.

По-друге, слабкий запас вологи в грунті часто призводить до ситуації, коли вологи для проростання корінця вистачило, а потім паростки засихають. Це відбувається через розрив рівня капілярної вологи і кореневої системи.

Обробка насіння гуматами активізує роботу мітохондрій і клітинних мембран, що збільшує енергію проростання на 5-10% і прискорює появу сходів на 2-5 діб в залежності від культури і умов зовнішнього середовища. Рослина розвивається швидше і встигає за рахунок росту коренів наздогнати відступаючу вологу.

По-третє, слабкий розвиток рослин через низьку активність мікроорганізмовсімбіонтов на кореневій системі. Гумат калію активізує ріст і розвиток корисних мікроорганізмів навколо насіння. Кількість корисної мікрофлори зростає в 3-5 разів. Це стосується і бактерій-нитрификаторов, азотофіксаторів і фосфоромобілізаторов, завдяки діяльності яких в грунті підвищується кількість азоту, фосфору, калію і мікроелементів в доступній для рослини формі. Також рослина отримує від організмовсімбіонтов антибіотики, гормони, ензими, регулятори росту і мінерали, за рахунок чого воно краще розвивається і сильніше пручається хворобам.

По-четверте, посіви часто відчувають стрес від надмірно високих температур починаючи з третьої декади травня. В результаті відбувається зупинка росту і розвитку, рослина перечікує екстремальні умови. Обробка насіння гуматом калію допомагає підтримати нормальний метаболізм в клітинах рослини при температурах вище звичайних за рахунок підвищення активності мітохондрій, збільшення вироблення біологічно активних речовин в клітинах, скорочення потреби у воді для проходження хімічних реакцій.

Як правильно вибирати гумат 

На ринку представлено багато видів продукції, що містить солі гумінових кислот або гуміноподобние речовини. На що потрібно звертати увагу, щоб не витратити даремно гроші, а отримати в засіках вагомий результат від застосування препарату?

  1.  Вартість обробки 1 га коливається в межах 9-50 грн / га. Вона залежить від норми внесення на гектар і вартості препарату. Оскільки в рідких препаратах, представлених на ринку, вміст гумінових кислот коливається в межах 2-18%, то і норма внесення становить 0,5-2 л / га при ціні 30-100 грн / л.
  2. Вугільні гумати містять більше 80% гумінових кислот і мають норму внесення 50 г / га, що становить менше 10 грн / га. Тому перед покупкою підрахуйте кількість і вартість діючої речовини в препараті, щоб не платити «за воду».
  3.  На якість внесення гуматів впливає їх розчинність. Не всі як сухі, так і рідкі гумати розчиняються на 100%. Рідкі гумати після промерзання дають осад, який забиває форсунки. Перед покупкою поцікавтеся розчинністю вподобаного вам гумата у тих, хто їм вже користувався.
  4.  На ефективність внесення гуматів впливає біологічна активність складових речовин. Чим більш біологічно активні гумінові кислоти, що входять до складу препарату, тим більше вони впливають на підвищення врожайності та якість продукції. Біологічна активність, в свою чергу, залежить від сировини, з якої видобуваються гумати. Це може бути сировина, що містить як природні гумінові кислоти - гній, компост, сапропель, торф, буре вугілля, так і штучні гуміноподобние речовини, вироблені з побічних продуктів лісопереробної та паперової промисловості. Гумати, утворені природним шляхом, більш активні і сильніше, ніж хімічно синтезовані, впливають на рослину.Активність їх тим вище, чим довше проходив процес гуміфікації органічного матеріалу. Вона зростає від компосту (період гуміфікаціі 3-12 міс.) До бурого вугілля (70 млн років). Перевірити активність гуматів дуже просто: зробіть в господарстві контрольні обробки різними препаратами.
  5.  Не останню роль у виборі гуматов грає і основа солі - натрій або калій. Кожному агроному відомо, що надлишок натрію призводить до зменшення надходження калію в клітину. Це елементи-антагоністи.Для нормалізації фізіологічних процесів і протидії стресам клітинам рослини насамперед потрібен калій. Тому гумати калію ефективніше, і саме вони використовуються в рослинництві.
  6.  Транспортування та зберігання препарату. Гумати випускаються у вигляді розчинів, паст і порошку.Купуючи гумати в порошку, ви перевозите концентроване діюча речовина з вмістом солей гумінових кислот більше 80%, а не воду, що вимагає значно менших затрат. З зберіганням сухих гуматов взимку проблем не виникає, на відміну від рідких продуктів.

Що ж робити? 

Можна економити гроші на гуматами, втрачаючи при цьому у багато разів більше, або економити, використовуючи гумати, підвищуючи тим самим врожайність, якість продукції, скорочуючи витрати і вирішуючи загострюються з кожним роком проблеми. Висновок - напрошується сам, а вибір - за Вами!